Home Kultura Ismail Kadare nderohet me çmimin prestigjioz në Itali

Ismail Kadare nderohet me çmimin prestigjioz në Itali

0

Shkrimtari i mirënjohur shqiptar Ismail Kadare është shpallur fituesi i një çmimi të rëndësishëm në Itali.

Kadare është nderuar me çmimin “Nonino” për vitin 2018.

Ky çmimi në edicionin e 43 të tij është dhënë nga një juri prestigjioze e kryesuar nga V. S. Naipaul (Çmimin Nobel për Letërsinë në vitin 2001), për përzgjedhjen e projekteve në skenën botërore.

Kadare i lindur në 1936, shkrimtar, i vlerësuar me shumë çmime ndërkombëtare (në vitin 2005 ai mori Çmimin Ndërkombëtar të Booker Man) e ka ndarë jetën mes Parisit, ku ai ka jetuar që nga viti 1990 (viti në të cilin ai fitoi azil politik në Francë) dhe Shqipëria, e cila ndryshoi në vitin 1992, pas rënies e regjimit.

Ai i kalon pushimet në shtëpinë e tij në Durrës, por vendi i tij i origjinës është Gjirokastra, qyteti i lindjes së diktatorit shqiptar Enver Hoxha.

Ndër romanet kryesore: Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur, Qyteti i Gurit, Pallati i Ëndrrave.

Kohët e fundit, shtëpia botuese “The Ship of Teseo” ka fituar të drejtat e përkthimit të punës së fundit dhe të katalogut të plotë.

Çmimet do të ndahen të shtunën, më 27 janar në Distilleries Nonino në Ronchi di Percoto (Udine).

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.