Home Aktualitet Italia përzë shqiptarin, ishte pjesë e ISIS

Italia përzë shqiptarin, ishte pjesë e ISIS

0

Ministri i Brendshëm italian Marco Minniti ka firmosur urdhrin e dëbimit për një qytetar shqiptar, për motive të sigurisë së Shtetit.

Me këtë dëbim, i 44-ti më 2018, numri i përgjithshëm nga 1 janari 2015 shkon në 281.

Shqiptari është një 42-vjeçar rezident në provincën e Grossetos.

Ai ishte dënuar në shkurt 2016 me 2 vjet e 8 muaj burg për pjesëmarrjes në organizatë me objektiv terrorizmin ndërkombëtar, për promovimin dhe mundësimin, bashkë me motrën, nisjen drejt Sirisë e Irakut të italianes Maria Giulia Sergio dhe burrit të saj, me të cilët ndante ideologjinë xhihadiste të Shtetit Islamik.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.