Home Bota Presidenti çeçen: Nëse Trump dhe Merkel vijnë këtu, do t’i arrestojmë!

Presidenti çeçen: Nëse Trump dhe Merkel vijnë këtu, do t’i arrestojmë!

0

Nëse Angela Merkel ose Donald Trump vizitojnë ndonjëherë Republikën ruse të Çeçenisë, ata do të arrestohen dhe të gjitha llogaritë e tyre në territorin çeçen do të ngrihen, thotë lideri lokal Ramzan Kadyrov.

Kadyrov, i njohur për deklaratat e tij të diskutueshme, bëri shaka të dukshme gjatë një interviste që ai i dha kanalit të lajmeve Rossiya 24.

Ai u pyet për mundësinë e vendosjes së një liste shtesë të sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara.

“Nëse ata vijnë në Republikën tonë [të Çeçenisë], ne menjëherë do t’i arrestojmë dhe do të futen në burg”, tha ai. Kreu çeçen shtoi se ai nuk kishte frikë nga asnjë sanksion perëndimor, pasi ai nuk kishte pasuri ku vendet perëndimore mund t’i kapnin.

Në intervistën, e cila do të transmetohet të martën në mbrëmje, Kadyrov foli për një sërë çështjesh vendore dhe ndërkombëtare, nga roli i luajtur në Siri nga çeçenët etnikë që shërbenin në ushtrinë ruse në qëndrimin e tij ndaj martesave poligame të miratuara nga Islami, etj.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.