Home Bota Putin do hakmerret, Britania në alarm. Paralajmërimi i fortë nga ekspertët e...

Putin do hakmerret, Britania në alarm. Paralajmërimi i fortë nga ekspertët e sigurisë

0

Putin nuk vonon hakmarrjen ng Britanise se Madhe, aleates se forte te SHBA-se, ne luften e Sirise dhe vendit nga i cili nisi tensioni i madh pas akuzave per helmimin e agjentit te dyfishte rus.

Daily Mail raporton sot se Putin hackon shtëpitë britanike: agjentë kibernetikë rusë vendosën të dëmtojnë laptopët, telefonat dhe infrastrukturën ‘kritike’ pasi të kenë hyrë fshehurazi në miliona kompjuterë

Rusia është duke synuar miliona laptopë dhe telefona në shtëpitë e Mbretërisë së Bashkuar në përgatitje për një sulm në internet në ‘infrastrukturën kritike’ të Britanisë, zbuluan ekspertët e lartë të sigurisë.

1

Ata shtuan se sapo të ketë fituar akses, agjentët e mbështetur nga Moska mund të fshihen të pazbuluara deri sa të vendosin të sulmojnë.

Agjentet e Inteligjences dhe te FBI paralajmeruan se Rusia është duke përgatitur për sulmin e madh në internet, në rrjetet energjetike të Britanisë, forcat e armatosura dhe shërbimet emergjente, në hakmarrje për sulmet ajrore të Sirisë.

2

Qeveria ka shqyrtuar mbrojtjen kibernetike për të identifikuar dobësitë që mund të ‘hedhin potencialisht një themel për operacionet e ofensivave të ardhshme’, zbulohen në një deklaratë të përbashkët nga autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA.

Ciaran Martin, drejtor ekzekutiv i Qendrës Kombëtare të Sigurisë Kibernetike tha: “Ata janë duke u përpjekur të marrin kontrollin mbi rrjetet, duke u perpjekur te kontrollojne pastaj pajisjet, per tu lejuar atyre jo vetëm të spiunojnë organizatën primare, por organizatat me të cilat ata lidhen’.

Rob Joyce, koordinator i sigurisë kibernetike në Shtëpinë e Bardhë tha: “Pasi të ken routerin, zotërojne të gjithë trafikun për të përfshirë aftësinë për të korrigjuar kredencialet dhe fjalëkalimet dhe në thelb të monitorojne gjithcka”.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.