Home Tags Angela Merkel

Tag: Angela Merkel

Angela Merkel, ora po troket

Unioni i të Rinjve të CDU-së, zgjedhjet në Bavari dhe Hesen, kongresi i partisë CDU në dhjetor. Këto janë disa fushëbeteja politike të kancelares...

Disfatë e hidhur, Merkel mbetet pa shumicë

Merkeli pa shumicë - pesë mundësi si mund të venë punët Angela Merkelit iu desh të pranojë një disfatë të hidhur. Grupi Parlamentar unionist e...

Gjermani, Merkel qëndron me Seehoferin ministër të Brendshëm

Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer bën prapakthehu dhe tërhiqet nga dorëheqja, vetëm pas orësh të tëra bisedimesh për të shmangur krizën me Kancelaren...

A do të rrëzohet qeveria gjermane?

Kancelarja Merkel po kërkon që çështja e refugjatëve të zgjidhet në marrëveshje me vendet e tjera. Ndërsa kundërshtari i saj më i madh, ministri...

Angela Merkel fton Thaçin në Berlin, ja detajet e takimit

Më 9 Maj, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pritet ta realizojë njërin nga takimet më të rëndësishme të karrierës së tij politike. Thaçi do...

Merkel: Qeveria e re duhet të veprojë shpejt

Kancelarja gjermane Angela Merkel e përshëndeti sot vendimin e anëtarëve të Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë të hynë në koalicion me partinë e saj Unioni...

“Hapja e negociatave”, media britanike: Gjermania dhe disa vende hezitojnë…

A do hapen negociatat me Shqipërinë? Një zyrtar i CDU e ka dhënë një sinjal me tone negative, teksa foli nga Tirana. Por deklaratat e...

Merkel: Marrëveshja për qeverinë e re gjermane do të jetë e...

Gjermania ka plane të mëdha për Bashkimin Evropian, i tha kancelarja parlamentit gjerman në prag të një takimi joformal të BE në Bruksel. Por...

Merkel premton mbështetje për Ballkanin Perëndimor

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbështetur sërish perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel tha pas takimit me kryeministrin maqesonas Zoran Zaev se...

Gjermania kundër anëtarësimit të Serbisë e Malit të Zi në BE:...

Të hënën qeveria gjermane u tregua e rezervuar lidhur me përpjekjen e re të Komisionit Europian që prezantohet të martën në Strasburg nga komisioneri...