Home Tags Ismail Kadare

Tag: Ismail Kadare

Kadare rrëfen raportet me nënën e fëmijërinë: Doja të martohesha dymbëdhjetë...

Janë thuajse të pangjashme ato raste, kur një shkrimtar flet pa dorashka për nënën e vet. Jemi mësuar zakonisht me figura të ëmbla, të...

Akademia e Shkencave nderon shkrimtarin Ismail Kadare me çmimin e Karrierës

TIRANE- Ismail Kadare, shkrimtari shqiptar dhe një nga zërat më të njohur të letërsisë bashkëkohore është nderuar me një çmim nga Akademia e Shkencave. Kadare,...

New York Times: Nobeli, i vonuar për Ismail Kadarenë

Cynthia Haven, vetëm një ditë më parë i ka kushtuar kolonën e saj në New York Times, shkrimtarit Ismail Kadare dhe veprës së tij...

New York Times sjellë shkrimtarin shqiptar në qendër të vëmendjes botërore

Lexuesit e Ismail Kadaresë habiten çdo vit kur komiteti Nobel e anashkalon atë. Autori i parë i madh i Shqipërisë tashmë është fitues i...

Ismail Kadare nderohet me çmimin prestigjioz në Itali

Shkrimtari i mirënjohur shqiptar Ismail Kadare është shpallur fituesi i një çmimi të rëndësishëm në Itali. Kadare është nderuar me çmimin “Nonino” për vitin 2018. Ky...