VIDEO/ Rekord i zi, zjarri në Kaliforni më i madhi në historinë e shtetit

0

Zjarret binjake në Kaliforni, të njohura si zjarri i kompleksit Mendocino, janë rritur për t’u bërë zjarri më i madh aktiv në historinë e shtetit, thanë zyrtarët të hënën për BBC, shkruan syri.net.

Zjarret janë përhapur me shpejtësi në ditët e fundit për të djegur 283,800 hektarë tokë – një zonë pothuajse në madhësinë e Los Anxhelosit.

Zjarrfikësit po merren me 16 ndezje të mëdha në të gjithë shtetin mes motit të nxehtë, erërave të forta dhe lagështirës së ulët.

Aty aktualisht është shpallur gjendja e jashtëzakonshme dhe jan? evakuar mijëra banorë. Situata ka marrë vëmendjen abosulet pasi duhen mbledhur forcat për të kaluar këtë fatkeqësi- deklaroi një zjarrfikësit.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.