Home Politike Xhaçka në SHBA, zbulohen detaje nga takimet e rëndësishme në Senat e...

Xhaçka në SHBA, zbulohen detaje nga takimet e rëndësishme në Senat e Kongres

0

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhacka ka nisur takimet zyrtare ne Senat dhe Kongres, ne kuader te vizites zyrtare ne SHBA me ftese te Sekretarit Amerikan te Mbrojtjes, James Mattis.

Ne Capitol Hill, Ministrja Xhacka u prit nga senatoret Tom Cotton dhe kongresmenët Matt Gaetz dhe Jim McGovern. Gjate takimit, ako vleresoi mbeshtetjen e SHBA per reformen ne drejtesi.

“Mbeshtja amerikane shume e rendesishme edhe per axhenden europiane te Shqiperise”- tha ajo.

xhacka

Nderkohe qe ne takimin me kongresmene e senatore Xhacka diskutoi mbi partneritetin strategjik mes SHBA dhe Shqiperise.

Ajo ka pasur takim edhe me perfaqeues te kompanise amerikane Lockheed Martin, kompania elite ne industrine ushtarake ne bote, e cila po punon per Sistemin e Integruar te Vezhgimit te hapesires ajrore shqiptare.

xhacka shba

“Jemi te interesuar per pranine e investimeve te metejshme te industrise ushtarake amerikane ne Shqiperi. Sistemi i integruar per vezhgimin e hapesires ajrore me rendesi, jo vetem per sigurine kombetare te Shqiperise por per te gjithe aleancen e NATO-s”- tha ajo.

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhacka do te pritet ne nje takim te vecante nga Sekretari i Mbrojtjes, James Mattis.

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.