Albin Kurti “ndërhyn” në zgjedhjet e Serbisë: Votojeni masivisht këtë kandidat!

0 49

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, “ndërhyn” në zgjedhjet në Serbi. Përmes një apeli në rrjetet sociale, kreu i Vetëvendosjes në Kosovë ka kërkuar nga shqiptarët e Bujanocit që të votojnë të gjithë numrin 16, pas të cilit qëndron emri i Shaip Kamberit, deputetit që ka tundur kuvendin e Serbisë me mesazhet e forta shqip:

“Votoni Koalicionin e Shqiptarëve të Luginës, me numër 16! Një përqindje e vogël e votave mund të ndryshojë situatën dhe shqiptarët të mund të marrin një ulëse në Kuvendin e Serbisë. Pas vendimit për përsëritjen e zgjedhjeve në qendrën 6 të vendvotimit në Bujanoc, janë rritur gjasët që bartësi i listës së Koalicionit të Shqiptarëve të Luginës, z. Shaip Kamberi, të fitojë edhe një mandat deputeti.

Potenciali votues i vendvotimit 6 është 1089 vota. Nevojiten 650 vota, ose votimi i 60% të qytetarëve nga lista e votimit që z.Kamberi të vazhdojë përfaqësimin e shqiptarëve. Për dy mandate përfaqësimi z.Kamberi ka qenë gjithmonë i zëshëm gjatë seancave parlamentare, në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve dhe në denoncimin e regjimit autokratik në Serbi.

Ai e pati mbajtur fjalimin e parë në gjuhën shqipe në Kuvendin e Serbisë së pasluftës. “Sot është një ditë e veçantë. Është ditë e parë pasi që një Gjykatë e këtij shteti ka legalizuar termin ofendues ‘šiptari’”, ishin fjalët e para të fjalimit të tij.

Deputeti Kamberi kundërshtonte ashpër para kuvendarëve serbë ndryshimin e pjesshëm të Kushtetutës së Serbisë, duke besuar se akti duhet të ndryshohet në tërësinë e tij. Ai përmendte si problematike preambulën e Kushtetutës, e cila përcakton Kosovën si pjesë të Serbisë.

Në seancën e 29 tetorit 2020, z. Kamberi listonte faktet për masakrat e Serbisë në Kosovë dhe mohimin e fshehjen e krimeve nga shteti serb. Në seancën e 26 nëntorit 2020, dy ditë para Festës së Flamurit, deputeti Kamberi kërkonte që të krijohen kushtet për përdorimin e simboleve kombëtare shqiptare.

Skena kur gjersa diskutonte nxori flamurin shqiptar dhe e vendosi në bankën e deputetit, na pati bërë krenarë. Fjalimi i tij edhe më shumë. Si deputet ai vazhdimisht avokonte për reciprocitet të drejtash të shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit me ato të pakicës serbe në Kosovë.

Të nderuar bashkëkombas! Procesi i pasivizimit të adresave që selektivisht po zbatohet ndaj shqiptarëve ka filluar të japë rezultatet e veta. Migrimi i shqiptarëve, si pasojë e diskriminimit dhe shtypjes së vazhdueshme nga pushteti, ka sjellë edhe zvogëlimin e elektoratit shqiptar.

Prandaj, ju ftoj që sot, më 28 prill, të gjithë ju më të drejtë vote, të shkoni në vendvotimin numër 6 në Tërnoc dhe të votoni për Koalicionin e Shqiptarëve të Luginës, të votoni për Shaip Kamberin.

Leave A Reply

Your email address will not be published.