Boris Johnson, i pari lider botëror që flet për Parlamentin ukrainas

0 44

Ndërsa jemi mësuar tashmë me adresimet e presidentit ukrainas Volodymir Zelensky në parlamentet e shumë vendeve, ditën e sotme ka ndodhur e kundërta.

Kryeministri britanik Boris Johnson është bërë i pari lider botëror që ka folur për Parlamentin ukrainas.

Johnson mes të tjerash ka njoftuar gjithashtu një paketë të re prej 300 milionë funtesh të mbështetjes ushtarake ndaj Kievit, ndërsa nënvizoi mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar për Volodymyr Zelensky dhe luftëtarët e tij trima.

Mbështetja e re ushtarake do të përfshijë luftën elektronike dhe pajisjet e bllokimit GPS, një sistem radari kundër baterive dhe mijëra pajisje të shikimit në errësirë.

Mbretëria e Bashkuar do të furnizojë gjithashtu dronë ajrorë për të siguruar mbështetje logjistike për forcat ukrainase.

Doëning Street tha se do të dërgojë gjithashtu më shumë se një duzinë të re të specializuar Toyota Land Cruisers për të mbrojtur civilët në Ukrainën lindore dhe për të evakuuar civilët nga zonat e vijës së frontit.

Deputetët ukrainas e pritën me ovacione fjalën e Johnsonit. Madje një prej tyre u shpreh se Ukraina ishte me fat që kishte një mik si Mbretëria e Bashkuar.

Johnson tha se Mbretëria e Bashkuar është krenare që është mes miqve të Ukrainës pas rihapjes së ambasadës britanike në Kiev javën e kaluar.

“Ju keni shpërthyer mitin e pathyeshmërisë së Putinit dhe keni shkruar një nga kapitujt më të lavdishëm në historinë ushtarake dhe në jetën e vendit tuaj. E ashtuquajtura forcë e parezistueshme e makinerisë së luftës së Putinit është thyer nën objektin e palëvizshëm të patriotizmit ukrainas dhe dashurisë për vendin. Kjo është ora më e mirë e Ukrainës, që do të mbahet mend dhe do të tregohet për brezat që do të vijnë.

Fëmijët dhe nipërit e tu do të thonë se ukrainasit i mësuan botës se forca brutale e një agresori nuk vlen asgjë kundër forcës morale të një populli të vendosur për të qenë i lirë. Ata do të thonë se ukrainasit provuan me këmbënguljen dhe sakrificën e tyre se tanket dhe armët nuk mund të shtypin një komb që lufton për pavarësinë e tij dhe kjo është arsyeja pse unë besoj se Ukraina do të fitojë”, tha kryeministri britanik në fjalën para deputetëve ukrainas.

Leave A Reply

Your email address will not be published.