Çfarë të presim nga festivali i filmit në Kanë këtë vit?

0 43

Festivali i Filmit në Kanë i mbushur me yje filloi të martën më 17 maj 2022, duke nisur festën për të gjitha gjërat e filmit ndërkombëtar dhe aktorët, regjisorët dhe ekipin në prapaskenë.

Eventi i vitit të kaluar u zhvillua në korrik, pasi u shty për të lejuar një ceremoni gjatë pandemisë. Ngjarja e 2021 erdhi pasi festivali u anulua krejtësisht një vit më parë për shkak të Covid-19. Tani, tapeti i kuq do të rikthehet, me eventin që do të zgjasë në jug të Francës deri të shtunën më 28 maj.

Që nga debutimi i tij në vitin 1946, festivali është shquar për momente të paharrueshme, nga Princesha Diana që veshi një fustan blu të vogël në 1987, deri te Cate Blanchett dhe më shumë pjesëmarrje në protestën #MeToo në 2018. Si gjithmonë, ngjarja ikonë do të mbahet në qytetin turistik të Kanës, në Rivierën Franceze.

Një mori personash të famshëm do t’i prezantojnë filmat e tyre në Kanë, duke përfshirë Anne Hathaway, Anthony Hopkins dhe Jeremy Strong, të cilët luajnë të gjithë në “Armageddon Time”, si dhe Tilda Swinton dhe Idris Elba, të cilët luajnë bashkë në “Three Thousands Years of Longing”.

Michelle Williams është kryesuese e një filmi tjetër të Reichardt, “Showing Up”, së bashku me Hong Chau dhe André 3000. Për të mos përmendur, Kristen Stewart dhe Viggo Mortensen luajnë në “Crimes of the Future”, i cili gjithashtu do të shfaqet në ceremoni.

Leave A Reply

Your email address will not be published.