Diskutime me grupin e Berishës? Balla: Me katranin me bojë nuk merremi

0 23

Kreu i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla në një deklaratë për mediat tha se mazhoranca nuk do të pranojë asnjë diskutim me grupin e kreut të PD, Sali Berishës.

Balla u shpreh se do të vazhdojnë të diskutojmë me grupet parlamentare për zgjedhjen e kreut të shtetit duke theksuar se synojnë një kandidat që të marrë më shumë se 3/5 e votave.

“Kontributi në proces është me propozime konkrete. Nesër do të kemi një mbledhje të konferencës së kryetarëve dhe më pas deri nesër do të kemi edhe ne kohën e nevojshme për të propozuar nesër raundin e katërt dhe shpresoj që raundi i katërt të jetë edhe raundi përfundimtar i zgjedhjes së presidentit.

Nesër do jemi bashkë si në fillim të procesit. Do vazhdojmë të diskutojmë me grupet parlamentare që të garantojmë mbështetje sa më të gjerë.

Pse të mos synojmë që të kemi një kandidaturë që të marrë më shumë se 3/5 të votave. Për Katranin me bojë e kam thënë se meqë jam në këtë pikë më lejoni të sqaroj një element që krijoi një zhurmë apo stuhi në gotë lidhur me një procedurë të ndjekur nga Komisioni i Ligjeve. Sa i përket kandidaturës së zotit Simon Miraka. Ne kemi votuar zotin Miraka disa vite më parë kur ai është zgjedhur disa vite më parë. Ai garon për një mandate të dytë. Ne kemi konstatuar se në deputetët që kanë propozuar kandidaturën e tij është përfshirë katrani me bojë dhe si i tillë e ka bërë pis emrin e tij. Për ne është e pamundur që zoti Miraka të marrë mbështetjen tonë në Kuvendin e Shqipërisë. Për sa kohë që në një dokument shfaqet firma e katranit me bojë, kështu që në këtë aspekt… I kërkoj zotit Miraka që nëse vjen në një listë të re pa atë do ta konsiderojmë. Mendoj se është në nderin e zotit Miraka që mos ta bëjë pis emrin e vetë që një propozues është njësoj si sigurimi i shtetit. Edhe firmëtari i zotit Miraka këto të dyja ka si Sigurimi i Shtetit. Ne po ndihmojmë zotin Miraka që të mos bëhet pis.”, u shpreh Balla.

Leave A Reply

Your email address will not be published.