Enkelejd Alibeaj dhe grupimi i tij nuk marrin pjesë në zgjedhjen e Presidentit të ri

0 35

Përballë frikës së rrjedhjes së votave në favor të kandidatit socialist, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj ka deklaruar se ai dhe grupimi i tij i deputetëve nuk do të marrin pjesë në seancën parlamentare të thirrur nesër.

Alibeaj u shpreh se presidenti duhet të ishte simbol i unitetit të popullit, duke theksuar se kjo është arsyeja pse janë futur në këtë proces që në fillim.

“Zgjedhja e presidentit të shqiptarëve që duhet të simbolizonte unitetin e popullit. Kjo është arsyeja pse që në fillim duke respektuar detyrimet tona ndaj zgjedhësve u futëm në proces pa u fshehur. Duke marrë pjesë dhe duke përcaktuar rregullat se si procesi duhet të ishte.

E vutë re të gjithë. Tërheqjen. Mospërmbushjen e detyrës që kanë palët politike. Rama tha në fillim që donte një president konsesual. Ndërsa sot një ditë para zgjedhjes askush nuk e di emrin e presidentit. Ne i kemi bërë të gjitha shërbimet ndaj kushtetutës. Nesër nuk ka asnjë sens që PD të marrë pjesë në procesin e votimit”, tha ai.

Leave A Reply

Your email address will not be published.