Fundoset jahti në Zvërnec, shpëtojnë katër turistët italianë

0 23

Një jaht është mbytur këtë të martë në zonën e Zvërnecit, në Vlorë.

Jahti me katër persona në bord, mes tyre një fëmijë, kur ka hyrë në gjirin e Zvërnecit për t’u afruar plazhit ka goditur një shkëmb nën ujë, pasi nuk e njihnin zonën.

Ngjarja ka ndodhur në orën pesë të mëngjesit, në zonën e quajtur “Hunda e Plakut”, ndërkohë që të katërt personat në jaht kanë dalë me not në breg pa asnjë dëmtim.

Jahti është i gjatë 11 metër. Në zonën e plazhit ku ndodhen katër italianët është policia kufitare dhe Guardia di Financa.

Njoftimi i policisë:

Shërbimet e Policisë Kufitare u vijnë në ndihmë 4 turistëve italianë, të dëmtuar gjatë një udhëtimi me skaf.

Më datë 07.06.2022, rreth orës 05:30, në zonën e quajtur “Hunda e Plakut”, në plazhin e Zvërnecit një mjet lundrues (skaf), me drejtues shtetasin G. V., 61 vjeç, banues në Pavia, Itali, është përplasur me një shkëmb nënujor. Në mjet ndodheshin shtetasit M. R., 38 vjeç, K. B., 33 vjeçe dhe një i mitur, banues në Pavia, Itali.

Shërbimet e Policisë Kufitare sapo janë njoftuar, kanë organizuar punën me qëllim nxjerrjen e shtetasve në breg. Si rezultat i veprimeve të mirëkoordinuara të Policisë Kufitare dhe GDF është bërë e mundur nxjerrja e 4 shtetasve italianë në breg. Të dëmtuarve u është dhënë ndihma e parë dhe janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Leave A Reply

Your email address will not be published.