Gruaja e Zelensky: Askush nuk ma merr dot burrin, madje as lufta

0 27

Olena Zelensky, gruaja e presidentit ukrainas, u intervistua së fundmi në TV me bashkëshortin e saj, duke thënë: “Askush nuk ma merr burrin tim, madje as lufta”. Intervista e rilançuar nga BBC tregon se si e ka përjetuar fillimin e konfliktit dhe këta dy muaj e gjysmë në të cilët pothuajse nuk e ka takuar kurrë bashkëshortin. Çifti pothuajse nuk shfaqet kurrë së bashku në TV, në fakt kjo do të ishte hera e dytë.

Transmetuesi britanik më pas zbuloi se zonja e parë ukrainase ka qëndruar në një vend të fshehtë për një kohë të gjatë, që nga fillimi i luftës, për arsye sigurie. Intervista u zhvillua rreth një tavoline të shtruar për të pirë çaj pasdite, me filxhanë qeramike, çajnik dhe biskota. Zelensky veshi uniformën e zakonshme ushtarake, gjithashtu një pamje e ashpër për gruan e tij, që u paraqit me një xhaketë ngjyrë bezhë dhe këmishë jeshile.

“Familja jonë është e shkatërruar, si çdo familje ukrainase, – tha Olena Zelenska, e cila iu përgjigj gazetares që e pyeti nëse e kishte trembur lufta: – Askush nuk ma merr burrin tim, as lufta. Ai jeton me punën e tij dhe mezi arrijmë ta shohim. Nuk e kemi parë fare për dy muaj e gjysmë. Thjesht kemi folur me njëri-tjetrin në telefon.

Jam shumë mirënjohëse për këtë rast, sepse kjo intervistë na mundëson të kalojmë pak kohë së bashku”,- tha gruaja e presidentit ukrainas duke e drejtuar shikimin e saj të nga bashkëshorti i saj, i cili nga ana tjetër shtoi duke buzëqeshur: “Po, një takim në TV. Faleminderit”.

Më pas kaluan në tregimin e ditës kur filloi konflikti luftarak me Rusinë: “Mbaj mend që u zgjova me tinguj të çuditshëm jashtë, siç ndoshta u ndodhi të gjithëve. Ishte errësirë, pothuajse natë, dhe pashë që Volodymyr nuk ishte ai i radhës. Unë shkova në dhomën tjetër dhe ai ishte tashmë i veshur me një kostum, por pa kravatë.

E pyeta: Çfarë po ndodh? Dhe ai m’u përgjigj: Lufta ka filluar. Nuk mund t’i përshkruaj emocionet, ankthin, habinë. Më tha këtë dhe u largua. Ne nuk jemi parë prej shumë kohësh”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.