Inteligjenca amerikane: Putin po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë

0 42

Nga BBC

Vladimir Putin po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë, me fitoren në lindje që mund të mos i japë fund konfliktit, ka paralajmëruar inteligjenca amerikane.

Paralajmërimi vjen ndërsa luftimet e ashpra vazhdojnë në lindje, ku Rusia po përpiqet të marrë territor.

Moska i rifokusoi trupat e saj në pushtimin e rajonit të Donbasit pasi Ukraina i rezistoi përpjekjeve për të marrë kryeqytetin e saj Kiev.

Por pavarësisht kësaj, forcat e saj mbeten në ngërç, tha inteligjenca amerikane.

Avril Haines, drejtore e inteligjencës kombëtare, tha në një seancë dëgjimore të komisionit të Senatit të SHBA-së të martën se Putin ishte ende duke synuar “të arrijë qëllime përtej Donbasit”, por se ai “përballet me një mospërputhje midis ambicieve të tij dhe aftësive aktuale konvencionale ushtarake të Rusisë”.

Ajo shtoi se presidenti rus ishte “ndoshta” duke llogaritur në mbështetjen e SHBA-së dhe BE-së për Ukrainën që të dobësohej pasi inflacioni, mungesa e ushqimit dhe çmimet e energjisë u përkeqësuan.

Megjithatë, presidenti rus mund të kthehet te “mjetet më drastike” ndërsa lufta vazhdon, megjithëse Moska do të përdorte armë bërthamore vetëm nëse Putin percepton një “kërcënim ekzistencial” për Rusinë.

Drejtori i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes Scott Berrier tha në të njëjtën seancë se rusët dhe ukrainasit ishin “në një ngërç”.

Në luftimet e fundit, Ukraina pretendon se ka rimarrë katër vendbanime në rajonin verilindor të Kharkiv.

Cherkasy Tyshky, Ruski Tyshky, Rubizhne dhe Bayrak u “rrëmbyen” të gjithë nga Rusia, thanë forcat e armatimit të Ukrainës.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se sukseset ukrainase po i shtynin gradualisht forcat ruse nga Kharkiv, i cili është bombarduar që nga fillimi i luftës.

Por ai tha se ukrainasit “nuk duhet të krijojnë një atmosferë presioni të tepruar moral, ku priten fitore javore dhe madje ditore”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.