Kievi ka një armë sekrete, ja si po u reziston ushtarëve të Vladimir Putinit

0 55

Nëse Ukraina ka arritur në këtë pikë të konfliktit duke përmbysur të gjitha parashikimet fillestare dhe duke arritur nivele të barabarta, nëse jo më të larta se ato të ushtrisë ruse, kjo nuk është vetëm falë armëve, dronëve dhe automjeteve të rënda me të cilat furnizohen vendet perëndimore. Kiev , por edhe dhe mbi të gjitha për një diskurs strategjik. Në këtë fushë, padyshim që zotërit janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat prej javësh sugjerojnë se si të parashikohen lëvizjet dhe të mos bien në befasi nga armiku. Kështu deklaroi vetë drejtori i CIA-s, William Burns , i cili në një takim me Zelenskyy në Kiev i kishte besuar të gjitha informacionet mbi Rusinë që SHBA-të posedonin. ” Dhe ne e kemi bërë atë çdo ditë që atëherë ,” vuri në dukje ai.

Ajo që u zbulua

Hetimi i kryer nga kanali televiziv amerikan NBC është shumë i gjerë: burime të brendshme kanë folur për një ” shkëmbim të paprecedentë të informacionit të inteligjencës ” mbi të gjitha sepse nuk është një vend që është pjesë e NATO-s. Deri më tani, shërbimet sekrete amerikane kanë luajtur një rol themelor për ushtrinë ukrainase, përndryshe në mëshirën e Putinit. Në praktikë, Shtetet e Bashkuara ishin vendimtare sa herë që zbulonin se ku dhe kur do të godiste raketat dhe bombat .ruse për të vendosur në kohë kundërsulmin e Ukrainës, por mbi të gjitha për të shpëtuar avionët e saj. Bashkëpunimi zhvillohet vazhdimisht, 24 orë në ditë, aq sa amerikanët flasin për “kohë reale” qoftë edhe për rezultate sportive.

“Ne kemi hapur rrugën”

Burimet e NBC tregojnë mbi të gjitha një episod vendimtar, atë që ” hapi rrugën për rrëzimin e një avioni rus që mbante qindra ushtarë në ditët e para të luftës ” si dhe ndihmoi Ukrainën të neutralizonte një sulm në një aeroport në afër Kievit. ” Që nga fillimi i luftës, ne kemi bërë një rrugë të gjatë në ndarjen e informacionit strategjik me Ukrainën ,” tha një zyrtar amerikan, duke specifikuar se si në shumë situata ” ndarja e lajmeve ka bërë një ndryshim.Por çfarë është ky lajm? Për shembull, Shtetet e Bashkuara e dinin saktësisht, përmes satelitëve, se ku po mblidheshin disa batalione të ushtrisë së Putinit për t’i goditur ose për të kuptuar se në cilin drejtim po shkonin për t’i marrë në befasi. Në disa situata. më pas, Kievi ishte në gjendje të ” lëvizte sistemet e mbrojtjes ose avionët që ishin në rrezik të goditeshin në kohën e duhur “, sipas zyrtarëve.

Një sfidë ballë për ballë

Ajo që më parë mund të kishte rezultuar të ishte “sekret i Pulcinella” tani është kthyer në një konfrontim ballë për ballë në të cilin Shtetet e Bashkuara në mënyrë indirekte i shpallën luftë Moskës. Strategjia ka ndryshuar dhe amerikanët nuk janë aspak të frikësuar nga kërcënimet e përditshme të Putinit apo rrethit të tij. Në çdo rast, NBC nuk zbuloi detajet e disa operacioneve shumë specifike për të penguar rusët të studionin strategjitë e së ardhmes, veçanërisht tani që lufta po shkon në zemër të Donbasit.

Ndihma e SHBA për Ukrainën

Presidenti i SHBA, Joe Biden theksoi se SHBA ka dërguar 10 armë antitank për çdo tank rus. Duke folur për Rusinë, atëherë, presidenti përdori fjalë emblematike, duke nënkuptuar se Moska përdor energjinë si armë: “Ne nuk do ta lejojmë Rusinë të na frikësojë apo të na shantazhojë për të dalë nga sanksionet. Ne nuk do t’i lejojmë ata të përdorin naftën e tyre dhe gaz për të shmangur pasojat për agresionin e tyre”. Lidhur me manovrat ushtarake të Federatës Ruse në tokën ukrainase, Biden e bëri të qartë se Vladimir Putin “nuk do të jetë kurrë i suksesshëm në pushtimin e Ukrainës”. Nëse kreu i Kremlinit, në orët e fundit, do të kishte shpjeguar se çdo “ndërhyrje ” në misionin rus do të kishte një reagim ” të shpejtë dhe rrufe , presidenti amerikan u përgjigj në të njëjtën mënyrë. “Ne jemi gati për çdo gjë që ata bëjnë,” tha Biden, duke shtuar se askush nuk duhet të bëjë komente “të papërgjegjshme “dhe “të kota” për përdorimin e armëve bërthamore.

Leave A Reply

Your email address will not be published.