Komiteti Teknik i Ekspertëve: Gjysma e popullsisë është vaksinuar

0 46

Komiteti Teknik i Ekspertëve është mbledhur këtë të martë, ku po jep detaje lidhur me situatën e pandemisë në vend.

Shefja e departamentit të sëmundjeve infektive në ISHP, Silva Bino tha në këtë mbledhje se në vend kanë ardhur më shumë se 3 milionë doza vaksinash dhe se është vaksinuar gjysma e popullatës.

“Në Shqipëri kanë ardhur mbi 3 mln doza vaksina dhe 87% e tyre janë përdorur. Pra Shqipëria ka një nivel të lartë të vaksinave ndaj Covid. Vaksina më e përdorur është phizer, e ndjekur nga coronavax dhe pastaj astrazeneca.

Kemi 50 % të mbulesës me një dozë, për të gjithë popullatën 12 vjec e lart dhe mbi 50% me dy doza për të gjithë popullatën mbi 16 vjec e lart. Gjysma e popullatës është vakzinuar me vaksinën kundër Covid.”, tha Bino.

Bino tregoi edhe qytetet me mbulesën më të lartë dhe më të ulët vaksinale.

“Sa i takon rajoneve me mbulesë të lartë vaksinale, është Mirdita, Tirana, Belshi, Himara, Saranda, Gjirokastra. Këto janë bashkitë me 70% të vaksinimit.

Bashkitë me nivel të ulët: Laci Malësi i Madhe, Klosi, Elbasani Shkodra. Pra këto janë bashki që kanë nivel më të ulët vaksinimi”-tha Bino.

Leave A Reply

Your email address will not be published.