Kryeson Mbappe, zbuloni 10 futbollistët më të shtrenjtë në botë

0 41

Kylian Mbappé ka rifituar vendin e parë ndaj Vinícius Júnior të Real Madridit në listën e këtij viti të “CIES Football Observatory”, i cili ka rivlerësuar 100 futbollistët më të çmuar në tregun e transferimeve të mbarë botës.

Falë nënshkrimit të kontratës së tij 3-vjeçare, në bazë të së cilës do të fitojë 50 milionë euro në sezon te Paris St-Germain, Kylian Mbappé është në krye, i vlerësuar me 206 milionë euro.

Mbappé tani tejkalon liderin e mëparshëm dhe fituesin e fundit të Ligës së Kampionëve, Vinícius Júnior, i cili ka një vlerë të vlerësuar prej 185 milionë euro, si dhe “vrasësin” e ri të Manchester City, Erling Haaland, që “peshon” 153 milionë euro.

Pozitivisht, Rúben Dias bëhet qendërmbrojtësi me vlerën më të lartë (110 milionë euro). Gianluigi Donnarumma (74 milionë euro) kryeson renditjen për portierët, Trent Alexander-Arnold (87 milionë euro) për mbrojtësit e krahut dhe Pedri González (135 milionë euro) për mesfushorët.

Diku tjetër, sulmuesi i kërkuar i Benfica-s, Darwin Núñez ka vlerësimin më të lartë për lojtarët e ligave jo të mëdha europiane me 70 milionë euro, 30-vjeçari Kevin de Bruyne është lojtari më i vjetër në “top 100” me vlerë prej 57 milionë euro, ndërsa 17-vjeçari Pablo Gavi është më i riu, pasi ka një çmim prej 58 milionë eurosh.

🤑 Lojtarët me vlerën më të lartë të tregut:

1⃣ Mbappé: 205.6M€

2⃣ Vinicius: 185.3M€

3⃣ Golat: 152.6M€

4⃣ Pedri: 135.1M€

5⃣ Bellingham: 133.7M€

6⃣ Foden: 124M€

7⃣ F. de Jong: 112.5M€

8️⃣ Luis Diaz: 110M€

9⃣ Ditë Ruben: 109.6M€

🔟 Ferran Torres: 109.5M €

Leave A Reply

Your email address will not be published.