Luftë, zjarr dhe shkatërrime, ja çfarë ka ndodhur në Ukrainë orët e fundit

0 49

Një tjetër natë luftimesh në Ukrainë. Teksa jemi në ditën e 9 të luftës, ajo që po ndodh në vendin e pushtuar nga Rusia është shkatërrim e viktima. Ne po sjellim në mënyrë të shkurtuar atë që ka ndodh në Ukrainë orët e fundit.

• Një zjarr shpërtheu në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia – më i madhi në Evropë – pas një sulmi me granatime ruse. Gruper e emergjencës kanë arritur të shuajnë flakët

• Shërbimet Shtetërore të Emergjencave të Ukrainës thanë se nuk kishte viktima nga zjarri, i cili nuk preku vendndodhjen e reaktorit, por një zonë trajnimi pesëkatëshe aty pranë.

• Sulmi i Rusisë shkaktoi dënim të menjëhershëm nga liderët perëndimorë të cilët e quajtën atë një akt “të tmerrshëm” dhe “të pamatur” që kërcënonte sigurinë e të gjithë Evropës.

• Presidenti i Ukrainës Zelensky disa orë më parë u bëri thirrje vendeve të tjera që të ndërmarrin më shumë veprime menjëherë kundër “terrorit bërthamor” të Putinit.

• Ai u bëri thirrje evropianëve që të “zgjohen” me perspektivën e një katastrofe globale si shkrirja bërthamore e Çernobilit në 1986 dhe tha se Rusia ishte vendi i parë në histori që u përpoq të bombardonte një termocentral bërthamor.

• Diku tjetër, Rusia po forcon fushatën e saj në jug të Ukrainës, ku po mbyllet në qytetin kyç të Mariupolit pasi pushtoi Kherson dy ditë më parë.

• Mbi një milion refugjatë janë larguar tani nga Ukraina. Si Rusia ashtu edhe Ukaine kanë rënë dakord për krijimin e “korridoreve humanitare” për evakuimin e civilëve

Leave A Reply

Your email address will not be published.