Ministri britanik: Putin nacionalist etnik, ka ambicie për përhapjen e konfliktit

0 51

Ministri i Mbrojtjes britanikë, Ben Wallace ka folur lidhur me luftën në Ukrainë.

I pyetur nga Sky News nëse Vladimir Putin mund ta zgjasë luftën përtej Ukrainës, Wallace thotë se presidenti rus “i ka pasur gjithmonë këto ambicie” për të pushtuar vendin e tij fqinj dhe është një “nacionalist etnik”.

“Natyrisht që ka xhepa të folësve të tjerë rusisht që ai ndihet potencialisht njësoj siç ndiheshin nazistët në Luftën e Dytë Botërore – se ata kanë pronësinë e këtyre njerëzve,”,-tha ai.

Sekretari i mbrojtjes tha se ai ndjen se Putin po përpiqet “pothuajse i dëshpëruar” të “zgjerojë” konfliktin me kërcënime ose sulme të mundshme me flamur të rremë në rajonin separatist moldav të Transnistrisë.

Ai shtoi se Putin tani mund të “kërkojë të konsolidojë atë që ka dhe të jetë thjesht një rritje kanceroze në vendin e Ukrainës”.

Aleatët perëndimorë duhet të “ndihmojnë të heqin kufirin” dhe të lejojnë Ukrainën të shtyjë forcat ruse, tha ai.

Ai tha se Mbretëria e Bashkuar do të “mbështeste integritetin sovran të Ukrainës – që sigurisht përfshin Krimenë”, por “së pari le ta nxjerrim Rusinë nga vendi ku janë tani”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.