Nigeri, sulm me armë në një kishë, vriten të paktën 50 njerëz

0 15

E dielë e përgjakshme në Nigeri, ku një sulm në një kishë katolike rezultoi me dhjetëra të vdekur, duke përfshirë gra dhe fëmijë.

Motivi i masakrës që ndodhi në jugperëndim të vendit nuk është i qartë, por mund t’i atribuohet tensioneve të përgjakshme ndëretnike dhe ndërfetare midis popullatave lokale dhe barinjve nomadë islamikë, Fulani.

Siç raportohet nga policia dhe mediat lokale, duke cituar dëshmitarë, të paktën pesë burra të armatosur hapën zjarr dhe hodhën bomba ndaj besimtarëve brenda Kishës së San Francesco në Oëo, në shtetin Ondo, duke vrarë disa njerëz.

Në mbrëmje numri i të vrarëve ishte ende i pasigurt dhe varionte nga 20 deri në 50 viktima, me një numër të paspecifikuar lëndimesh madje shumë të rënda ose të raportuara si të vdekur në spital.

Një video që qarkullon në internet tregon trupat e disa prej viktimave të shtirë në dyshemenë e kishës në pellgje gjaku. Megjithatë, dioqeza e Ondos mohoi që priftërinjtë ose besimtarët të ishin rrëmbyer, siç kishin raportuar fillimisht dëshmitarët. Vatikani ka bërë të ditur se Papa, i informuar për sulmin ndaj kishës të kryer gjatë kremtimit të Rrëshajëve, “lutet për viktimat “. “Dënim i prerë” për këtë “masakër të tmerrshme të fëmijëve, grave dhe burrave të pafajshëm”, viktima të “dhunës së paprecedentë”, u formulua nga ministri i Jashtëm, Luigi Di Maio. Odo, një nga 36 shtetet që përbëjnë Nigerinë, është relativisht larg nga veriu, ku ekstremistët islamikë Boko Haram kanë zotërruar për 12 vjet dhe, siç kujton guvernatori i saj Oluëarotimi Akeredolu, zona Oëo kishte “gëzuar paqen relative ndër vite. ”

Sulmi nuk është marrë përsipër nga asnjë grup deri tani, por një organizatë lokale që përfaqësonte interesat e grupit etnik Joruba drejtoi gishtin nga barinjtë Fulani. Sulmi ndaj kishës së Shën Françeskut thuhet se është bërë kundër guvernatorit Akeredolu për “përputhjen e tij të rreptë me ligjin për kullotat e hapura”, argumentoi shoqata Afenifere, duke shtuar se “terroristët, kryesisht të huaj, Fulani, duhet të kapen dhe vriten”. “Nëse banditizmi në Nigeri disa dekada më parë përdorte harqe dhe shigjeta, vitet e fundit Fulani janë pajisur me Ak47, shumë i përhapur në vend pas rënies së Gadafit. Mungesa e një qeverie të mirë dhe korrupsioni po kontribuojnë në të gjitha këto.”

Ajo e Fulanit është një nga krizat e shumta që ka përfshirë Nigerinë, e cila, përveç Boko Haram-it, terrorizohet edhe nga banda grabitësish dhe rrëmbyesish në veriperëndim dhe qendër, ndërsa juglindja është skena e lëvizjeve separatiste. Në të kaluarën ka pasur masakra me një numër edhe më të madh viktimash në dhunën mes Fulanit dhe fermerëve të përhershëm. Fenomeni është kryesisht për shkak të mungesës së tokës pjellore të krijuar nga ndryshimet klimatike dhe shkretëtirëzimi i Nigerisë veriore, të cilat po i shtyjnë bagëtitë nomade të gjejnë foragjere për bagëtinë e tyre më në jug, duke shkatërruar fushat e fermerëve. Një nga priftërinjtë e kishës katolike të Shën Françeskut, At Andreë Abayomi, la të kuptohet se masakra mund të ishte edhe më e rëndë, duke raportuar se terroristët goditën teksa mesha fetar ishte gati në përfundim: “Unë madje i kisha kërkuar njerëzve që të niseshin. Pikërisht atëherë filluam të dëgjojmë të shtëna nga pjesë të ndryshme”, tha ai, duke thënë se shpëtoi veten duke u fshehur për 20 minuta.

Leave A Reply

Your email address will not be published.