Polonia i jep fund marrëdhënieve energjitike me Rusinë

0 33

Ministrja e klimës së Polonisë, Anna Moskwa, ka thënë se vendi i saj ka vendosur të përfundojë një marrëveshje ndërqeveritare me Rusinë në lidhje me tubacionin e gazit Yamal, raporton Noa.al.

Në një deklaratë në Twitter, Moskwa tha: “Polonia denoncon marrëveshjen ndërqeveritare të gazit të vitit 1993 në lidhje me Yamal”.

Muajin e kaluar, Rusia pezulloi dërgesat e gazit përmes tubacionit Yamal-Europe drejt Polonisë dhe Bullgarisë.

Gazprom, gjiganti rus i gazit, i tha kompanisë shtetërore polake të gazit, PGNiG, se gazi do të ndalonte rrjedhjen.

Ai i tha gjithashtu Bulgargaz, kompanisë shtetërore bullgare të gazit, se do të ndalonte furnizimet me gaz.

Të dy vendet kishin qenë të varura shumë nga gazi rus, por masa erdhi pasi vendet evropiane ranë dakord të ndalonin pagesën për furnizimet në rubla, si pjesë e sanksioneve kundër Moskës.

Leave A Reply

Your email address will not be published.