Protesta tek PD/ Prokuroria kërkon arrest shtëpie për 5 të akuzuar

0 52

Nga 34 të arrestuar për protestën tek PD, vetëm për 5 prej tyre akuza kërkon arrest shtëpie.

Një ditë përpara protestës së 8 janarit  të thirrur nga komisioni i rithemelimit në Partinë Demokratike ka mbërritur në komisariatin digjital një denoncim ku thuhej se persona të armatosur ndodheshin brenda selisë Blu. Më pas në rrjete sociale qarkullonte një foto e disa personave të veshur me të zeza dhe kapuç mes tyre edhe pastruesja. Policia e shtetit ka pasur informacione të ndryshme se mes mbështetësve të të dyja kampeve do të kishte përplasje, për këtë arsye është mobilizuar.

Në dosjen e prokurorisë përshkruhet me detaje roli i gjithsecilit prej të arrestuarve, nga ku rezulton që mbështetësit e Berishës me mjete rrethanore, trapan, varre etj kanë dëmtuar dyert dhe kanë tentuar të hyjnë brenda në seli. Ndërsa mbështetësit e Bashës kanë goditur me sende të forta protestuesit dhe kanë hedhur mbi ta lëndë të ndryshme. Prokuroria është duke hetuar për të vërtetuar se çfarë lënde u përdor nga brenda selisë së Partisë Demokratike, në drejtim të protestuesve. Shtetasit nga Gjakova  kanë mohuar përfshirjen në protestë duke pretenduar se ndodheshin në Tiranë pasi do të përcillnin një të afërmin e tyre në Norvegji. Prokuroria ka kërkuar për 5 arrest në shtëpi dhe pjesa tjetër detyrim paraqitje.

1. Shaban Halili, detyrim paraqitje
2. Gentjan Lamnica, detyrim paraqitje
3. Agron Gjura, detyrim paraqitje
4. Xhevahir Georgiev, arrest në shtëpi
5. Alban Zaimi, detyrim paraqitje
6. Arkimed Lushaj, detyrim paraqitje
7. Hajredin Gjura, arrest në shtëpi
8. Denis Luku, arrest në shtëpi
9. Valdrin Dervishaj, detyrim paraqitje
10. Arben Dervishaj, detyrim paraqitje
11. Orges Dervishaj, detyrim paraqitje
12. Qendrim Dervishaj, detyrim paraqitje
13. Arben Dervishaj, detyrim paraqitje
14. Selman Krasniqi, arrest në shtëpi

15. Albano Stolaj detyrim paraqitje
16. Ber Begeja, detyrim paraqitje
17. Dyleman Marku, arrest në shtëpi
18. Emiliano Çekini, detyrim paraqitje
19. Gjon Pepaj, detyrim paraqitje
20. Klavdo Çekini, detyrim paraqitje
21. Armando Çardaku, detyrim paraqitje
22. Agustin Pali, detyrim paraqitje
23. Oltion Zenelaj, detyrim paraqitje
24. Albi Peti, detyrim paraqitje
25. Arian Mezini, detyrim paraqitje
26. Stivi Luku, detyrim paraqitje
27. Orian Meta, detyrim paraqitje
28. Sokol Ndreu detyrim paraqitje
29. Vendim Demaj, detyrim paraqitje
30. Agim Deda detyrim paraqitje
31. Ardian Myrto, detyrim paraqitje
32. Ylli Gosturani, detyrim paraqitje
33. Armando Alldervishi detyrim paraqitje
34. Mirash Rrathtori, detyrim paraqitje

Leave A Reply

Your email address will not be published.