Rusët pothuajse e vranë Zelenskyn në fillim të luftës?

0 44

Një raport i revistës Time tha se trupat ruse u përpoqën dy herë të hynin në kompleks ndërsa familja Zelensky ishte ende brenda.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky refuzoi të evakuohej nga Kievi edhe kur vrasësit rusë u përpoqën të hynin në ndërtesën ku ai po qëndronte, raporton Sky news.

Natën tjetër, pasi refuzoi të shkonte në një mjedis më të sigurt, që përfshin krijimin e një qeverie në mërgim, Zelenski doli në oborr dhe më pas regjistroi një video-mesazh të famshëm.

“E kuptova se duhet të sillem ashtu siç duhet të sillet kreu i shtetit”, tha Zelenski.

Ushtria ukrainase i tha Zelenskit se ushtarët rusë zbritën me parashutë në Kiev për ta vrarë ose kapur atë dhe familjen e tij.

Andrij Jermak , shefi i kabinetit të presidentit, tha se para asaj mbrëmjeje kishin parë gjëra të tilla vetëm në filma.

Këshilltari presidencial Oleksiy Arestovich pretendon se presidenti ishte ftuar të shkonte në një objekt të mbrojtur larg kryeqytetit, sepse këshilltarët e paralajmëruan atë se kompleksi ishte në rrezik nga zjarri snajper dhe granatat.

Zelenskit dhe bashkëpunëtorëve të tij iu dhanë jelek antiplumb dhe pushkë sulmi, por jo të gjithë dinin t’i përdornin ato.

Ishte një çmenduri absolute. Automatizimi për të gjithë. Vendi ishte i hapur. Nuk kemi pasur as blloqe betoni për të mbyllur rrugën – tha Arestovic.

Leave A Reply

Your email address will not be published.