Scolari tregon kur Ronaldo humbi të atin

0 39

Jose Dinis Aveiro, babai i Cristiano Ronaldos, ka qenë gjithmonë një figurë referuese për të shpjeguar karrierën e lojtarit portugez. Në vitin 2005, kur Cristiano mezi kishte filluar karrierën e tij triumfuese, Aveiro vdiq nga mëlçia në moshën 51-vjeçare.

Babai i CR7 vuante nga një problem i varësisë ndaj alkoolit i lindur në kthimin e tij nga lufta në Angola. Si një veteran lufte në një vend nën diktaturë ushtarake, Aveiro gjeti punë si kopshtar.

Humbja e babait të tij, kur ishte vetëm 20 vjeç, e bëri Cristianon të pranonte në një intervistë me Piers Morgan se “mezi e njihte”. Përpara se ta merrte vesh futbollisti, lajmi arriti te Luiz Felipe Scolari, asokohe trajner i Portugalisë.

Ishte trajneri ai që duhej t’i thoshte lajmin më të keq të mundshëm, siç e pranon ai në një intervistë për Daily Mail:

“Ishte shumë i vështirë dhe momenti në të cilin u krijua një marrëdhënie përtej asaj trajner-lojtar. Kur lajmi arriti para një ndeshje kundër Rusisë, askush nuk dinte si t’ia thoshte dhe askush nuk donte. Unë thashë se do të kujdesesha për këtë sepse e dija se si ishte të humbasësh një baba.

I imi kishte ndërruar jetë vite më parë. Ishte shumë i trishtuar. Të nesërmen, Cristiano bëri një lojë të mrekullueshme dhe u kthye në Portugali. Ai kërkoi të luante: ‘Unë nuk mund të bëj asgjë për babanë tim sot, kështu që do të luaj nesër dhe unë. Do të largohem nesër’”.

Babai i Ronaldos ndërroi jetë më 6 shtator 2005 dhe Cristiano, siç shpjegon Scolari, u përball me Rusinë të nesërmen në një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës në Gjermani. Ai luajti 90 minuta në nivel të lartë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.