Sot seanca në Kushtetuese, Meta konfirmon se nuk do të marrë pjesë

0 35

Presidenti Ilir Meta ka konfirmuar se nuk do të jetë i pranishëm në seancën e sotme në Gjykatën Kushtetuese, ku do të vendoset nëse do të shkarkohet apo jo nga detyra.

Kreu i shtetit përmes një postimi në ‘Facebook’ ka treguar se kush do ta përfaqësojë atë në seancën që pritet të nisë në orën 10:00.

“Bashkë me Landin duke përcjellë Bledin dhe Katrinën për në Gjykatë.”, shkruan Meta, duke e shoqëruar statusin me një emoji me dy gishta lart, simbol i demokracisë. Bëhet fjalë për Këshilltarin Ligjor, Bledar Dervishaj dhe Drejtoreshën Juridike, Katrin Treska.

Në qershor të këtij viti, 104 deputetë nga 140 që ka gjithsej parlamenti i Shqipërisë votuan pro shkarkimt të Presidentit Meta. Maxhoranca socialiste e fajëson atë për deklarata publike para dhe gjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare 2021, të zhvilluara më 25 prill të këtij viti, të cilat kanë nxitur dhunë dhe kanë shkelur Kushtetutën.

Leave A Reply

Your email address will not be published.