“The Times”: Britania dhe SHBA forcojnë mbrojtjen e NATO-s ndaj kërcënimit rus

0 52

Britania dhe Amerika po rrisin mbrojtjen e tyre ndaj krahut lindor të NATO-s, ndërsa aleanca ndryshon në mënyrë dramatike pozicionin e saj ndaj kërcënimit të paraqitur nga Rusia.

Ben Wallace, sekretari i mbrojtjes, tha se do të vendoste më shumë trupa, anije dhe avionë në gatishmëri për t’u nisur drejt rajonit pasi Presidenti Biden njoftoi se do të vendoste forcat amerikane në Poloni përgjithmonë.

1000 ushtarë shtesë të Mbretërisë së Bashkuar do të angazhohen në Estoni, ku ka tashmë 2,000 trupa, për të krijuar një forcë të brigadës që mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër një pushtimi të mundshëm rus. Disa qindra ushtarë shtesë mund të dërgoheshin në vend për të drejtuar shtabin e ri, me një brigadier në krye. Pjesa tjetër e trupave do të vendoset në MB, por do të jetë gati për të fluturuar në Estoni brenda disa ditësh.

Një nga aeroplanmbajtëset 65,000 tonësh të Mbretërisë së Bashkuar dhe anijet e saj përcjellëse, si dhe asete të tjera detare, do t’i ofrohen gjithashtu aleancës për forcën e saj të gatishmërisë së lartë prej 300,000 trupash, tha Wallace në samitin e NATO-s në Madrid. Ai tha gjithashtu se donte që më shumë avionë luftarakë Typhoon të vendoseshin në Qipro për t’u fokusuar në rajonin e Detit të Zi dhe në krahun jugor të NATO-s.

Javën e kaluar Wallace udhëtoi për në Turqi, ku ofroi gjithashtu dërgimin e mjeteve të mbikëqyrjes për të spiunuar aktivitetin e nëndetëseve dhe anijeve ruse dhe për të ndihmuar në identifikimin e minave. Sipas planeve të aleatëve perëndimorë, avioni do të ofronte siguri për anijet ukrainase që transportonin grurë nga portet e tyre.

Biden ka njoftuar gjithashtu një rritje të konsiderueshme të pranisë ushtarake të SHBA në Evropë për një kohë të gjatë, duke përfshirë praninë e saj të parë të përhershme në Poloni.

Shtëpia e Bardhë tha se angazhimet e presidentit nënkuptojnë se SHBA do të mbajë 100,000 trupa në Evropë, 20,000 më shumë nga nivelet para luftës në Ukrainë, për “të ardhmen e parashikueshme”.

Biden tha gjithashtu se SHBA-ja po dërgonte dy skuadrone shtesë të avionëve luftarakë F-35 në Mbretërinë e Bashkuar dhe më shumë mbrojtje ajrore dhe kapacitete të tjera në Gjermani dhe Itali. SHBA do të mbajë gjithashtu një brigadë prej 5,000 trupash në Rumani. Gabrielius Landsbergis, ministri i jashtëm i Lituanisë, i tha “The Economist” se Gjermania kishte rënë dakord të vendoste një forcë “të tanishme” në madhësinë e brigadës në tokën lituaneze, një hap më lart nga angazhimi aktual i MB.

Boris Johnson ka refuzuar të rrisë buxhetin e mbrojtjes pavarësisht thirrjeve nga ministrat dhe ushtarët, që do të thotë se qeveria nuk do të përmbushë një angazhim kyç për shpenzimet. Megjithatë, kryeministri u tha se u kishte thënë aleatëve se objektivi prej 2 për qind i NATO-s ishte “i një epoke tjetër”. Kjo ngriti pyetje se përse buxheti aktual i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar është 2.3 për qind e PBB-së, një shifër që përfshin ndihmën për Ukrainën.

Wallace, i cili dëshiron më shumë fonde nga mesi i dekadës, tha se ishte dakord që objektivi i NATO-s prej 2 përqind ishte i vjetërsuar. Një zëdhënës i Downing Street tha se ishte “e gabuar të përqendrohesh vetëm te numrat”, duke shtuar: Kryeministri është i mendimit se ne duhet të kemi masën e duhur të forcës që Mbretëria e Bashkuar të mbrohet dhe të vazhdojë të luajë rolin kryesor në botë. Kjo është ajo që ne do të bëjmë.

I pyetur nëse kërkohej një rishikim i ri i numrit të trupave që nga pushtimi, zëdhënësi tha: Ky numër nuk ka ndryshuar.

Aleatët ranë dakord sot për një “koncept strategjik” të ri, një plan për NATO-n që përcakton strategjinë e saj të përgjithshme për dekadën e ardhshme. Në një ndryshim të madh, Rusia u përshkrua si “kërcënimi më domethënës dhe më i drejtpërdrejtë për sigurinë e aleatëve dhe për paqen dhe stabilitetin në zonën euro-atlantike”. Ajo ishte përshkruar më parë si një “partner strategjik”. Kina u përmend gjithashtu për herë të parë, me aleatët që thanë se “politikat e saj shtrënguese sfidojnë interesat, sigurinë dhe vlerat tona”.

Të martën , gjenerali Sir Patrick Sanders , kreu i ri i ushtrisë, tha se do të ishte “perverse” të mbështetej zvogëlimi i madhësisë së ushtrisë me 9,500 duke pasur parasysh krizën aktuale.

Në një goditje të dukshme, zëdhënësi i kryeministrit tha se numri i trupave në Mbretërinë e Bashkuar ishte “madhësia e duhur” pas një rishikimi të mbrojtjes vitin e kaluar që planifikon të shkurtojë ushtrinë në 72,500.

Më herët gjatë ditës Wallace sulmoi Presidentin Putin, duke e akuzuar atë se kishte “sindromën e njeriut të vogël” dhe se ishte një i çmendur.

Leave A Reply

Your email address will not be published.