Ukraina: Rusia ka humbur mbi 28 mijë ushtarë në fushën e betejës që nga fillimi i luftës

0 26

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës ka deklaruar se rreth 28 mijë e 300 trupa ruse janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë.ukraina

Përmes një postimi në rrjetin social në Facebook, theksohet se vetëm gjatë ditës së djeshme Rusia ka humbur rreth 400 ushtarë.

Gjithashtu po sipas Shtabit të Përgjithshëm Rusia ka humbur edhe mjete logjistike:

1251 tanke

3043 automjete të blinduara

586 sisteme artilerie

199 sisteme raketash

91 sisteme të mbrojtjes ajrore

202 avionë luftarakë

167 helikopterë

2137 kamionë dhe cisterna me karburant

13 anije luftarake dhe varka

102 raketa lundrimi

441 drone

43 pajisje speciale

Leave A Reply

Your email address will not be published.