Vapa sjell dhe pickimet e “frikshme” nga zvarranikët dhe insektet!

0 17

Stina e verës ka sjellë perveç temperaturave te larta edhe rastet nga pickimet e zvarranikëve dhe insekteve.

Vetëm gjatë periudhës Maj-Qershor në spitalin Rajonal në Fier janë paraqitur 5 raste nga pickimi i nëpërkës dhe gjarpërit, 3 raste nga pickimi nga merimanga dhe 2 nga akrepi duke e çuar në 10 numrin e tyre.

Mjeku Toksikolog Lulzim Banushaj u shpreh në një prononcim për mediat se rastet më të shumjta janë në zonat kodrinore dhe se numri i tyre është i lartë pasi i nxehti ka nisur më herët këtë vit.

“Nga mesi majit e deri më tani ka pasur raste sepse vapa nisi shpejt. Ka pasur thatësirë dhe pickime nga merimangat e kafshime nga gjarpri. Nuk ka pasur raste të formës së rëndë. Ka më së shumti në zonat kodrinore”-tha Banushaj.

Sipas bluzave të bardha të gjithë personat e pickuar nga merimanga dhe zvarranikët i kanë shpëtuar rrezikut nga vdekja ndërsa mjeku ka shpjeguar se në këtë periudhë helmi i zvarranikëve dhe insekteve është shumë i koncentruar dhe viktimat e tyre janë të rrezikuara nga helmi vdekjeprurës.

Rastet më të shpeshta janë nga Fieri dhe Mallakastra ku fermerët në këtë periudhë janë të ekspozuar për shkak të punëve në bujqësi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.