Zyrtari francez: Franca dëshiron të shohë Ukrainën të marrë përsëri Krimenë

0 20

Franca dëshiron të shohë Ukrainën të marrë përsëri kontrollin e Krimesë si pjesë e një fitoreje ushtarake kundër Rusisë, sipas një burimi diplomatik francez.

Vërejtjet erdhën ndërsa krerët francezë, gjermanë dhe italianë vizituan Kievin. Burimi po fliste me gazetarët e pishinës që udhëtonin me delegacionin francez të enjten.

“Ne jemi për një fitore integrale me rivendosjen e integritetit territorial në të gjitha territoret e pushtuara nga rusët, përfshirë Krimenë”, tha zyrtari francez, duke iu referuar gadishullit të Detit të Zi që Rusia e aneksoi me forcë nga Ukraina në vitin 2014.

Pasi lufta të përfundojë, bisedimet do të jenë të nevojshme për të përcaktuar llojin e garancive të sigurisë për Ukrainën dhe marrëdhëniet midis Ukrainës dhe NATO-s, tha burimi diplomatik, në mënyrë që “të dimë se si ndërtojmë një paqe të qëndrueshme”.

“Ajo që është në rrezik është siguria e të gjithëve ne”, thanë ata, duke shtuar se, një “fitore ushtarake ukrainase është që Zelensky ta përcaktojë”.

Presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministri italian Mario Draghi mbërritën në Kiev të enjten.

Të tre liderët kanë udhëtuar në Kiev me tren, ku pritet të takohen me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe të shprehin “një mesazh të unitetit evropian”.

Duke folur me gazetarët në platformë ndërsa mbërriti në stacionin e trenit të Kievit, Macron tha se liderët do të vizitojnë gjithashtu vendin e një masakre të supozuar.

I pyetur nëse ai kishte një mesazh për ukrainasit, Macron tha se ai kishte një “mesazh të unitetit evropian drejtuar burrave dhe grave ukrainase”.

“Javët e ardhshme, ne e dimë, do të jenë shumë të vështira,” tha ai. “Dua t’i mbështes dhe të jem në krah të tyre”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.