14 viktima dhe 1105 raste të reja në 24 orë nga Covid-19

0 90

Pritet që shifrat e Covid-19 të pësojnë një rënie pas masave të reja të marra nga Komiteti Teknik i Ekspertëve. Betejën me virusin vdekjeprurës nuk e kanë fituar sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 14 pacientë të shtruar në spitalet Covid. ”Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 14 qytetarë e kanë humbur betejën me Covid-19 në spitalet Covid. Mjeku pneumolog nga Përmeti 73 vjeç, 7 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Lezha, 1 qytetar nga Mirditë, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetare nga Vlora, të moshave 52 -91 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve”.

Nga ana tjetër, nga 4092 testime kanë rezultuar pozitivë 1105 qytetarë. ”399 raste në Tiranë, 113 raste në Vlorë, 82 raste në Sarandë, 73 raste në Fier, 42 raste në Krujë, 36 raste në Elbasan, 31 raste në Lezhë, 28 raste Mallakastër, 27 raste Lushnje, 26 raste në Kuçovë, 22 raste në Berat, 20 raste në Kurbin, 16 raste në Peqin, 15 raste në Durrës, 14 raste në Kukës, 13 raste në Mat, Dibër, 12 raste në Gjirokastër, 11 raste në Kavajë, 10 raste në Kolonjë, 9 raste në Shkodër, 8 raste në Gramsh, 7 raste në Korçë, Has, 6 raste në Kamëz, Pogradec, 5 raste në Bulqize dhe Skrapar, 4 raste në Devoll, Librazhd, Delvinë, Ura Vajgurore, Patos, 3 raste në Tepelenë, 2 raste në Mirditë, Përmet, Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Himarë, Memaliaj, Finiq, Maliq, Libohovë, 1 rast në Divjake, Fushe Arrez, Selenicë, Belsh, Roskovec, Klos, Cërrik, Konispol”.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 746 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 54,362 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet Covid, po trajtohen 492 pacientë, 32 në terapi intensive nga të cilët 19 pacientë janë të intubuar. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, u bën apel qytetarëve të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e Covid-19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, dhe respektoni vëtizolimit kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid-19, vetëm kështu mund të frenohet përhapja e Covid-19.

COVID-19 – Statistika ( 11 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1105
Të shëruar në 24 orë 746
Të shtruar në spitale 492
Humbje jete në 24 orë 14
Testime ditore 4092
Testime totale 402,417
Raste pozitive 88,776
Raste të shëruara 54,362
Raste aktive 33,897
Humbje jete 1,517

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 19734
Fier 2938
Durrës 1701
Elbasan 1483
Shkodër 1528
Vlorë 1801
Lezhë 1127
Korçë 1065
Berat 939
Gjirokastër 734
Kukës 483
Dibër 364

Leave A Reply

Your email address will not be published.