Protestues pro-ukrainas pushtojnë vilën me vlerë 25 milionë paundë të oligarkut rus në Angli

0 36

Protestuesit pro-ukrainas pushtuan sot një shtëpi prej 25 milionë paundë në Belgravia, në pronësi të një oligarku rus, disa ditë pasi manjati miliarder i naftës u godit me sanksione gjymtuese.

Aktivistët hynë në sheshin 5 Belgrave pak pas mesnate përpara se të varnin flamujt ukrainas dhe një pankartë ku shkruhej, “Prona është çliruar” dhe “Putin shko q***”.

Rezidenca i përket familjes së Oleg Deripaska, një nga shtatë oligarkët që I’u vendosën sanksione nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar javën e kaluar për shkak se kishin ‘gjak në duart e tyre’.

Sheshi 5 Belgrave konsiderohet si shtëpia më e shtrenjtë me tarraca në Londër dhe më parë i përkiste ditaristit të shoqërisë Sir Henry ‘Chips’ Channon.

Një zëdhënës tha: ‘Policia u thirr menjëherë pas orës 01:00 të së hënës, 14 mars në një pronë banimi në Sheshin Belgrave, SW1.

Leave A Reply

Your email address will not be published.