Ulje drastike e shifrave, 1 viktimë dhe 53 raste të reja në 24 orë nga Covid-19

0 150

Shqipëria po shërohet nga Covid-19, pasi në 24 orët e fundit janë shënuar shifrat më të ulta që nga fillimi i pandemisë. Betejën me virusin vdekjeprurës nuk e ka fituar 1 pacient dhe numri i jetëve të humbura që nga fillimi i pandemisë, shkon në 2397. ”Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, një qytetar 77 vjeçar nga Korça e ka humbur betejën me Covid-19. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerit”,-informon Ministria e Shëndetësisë.

Po në 24 orët e fundit janë kryer 1,535 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 53 qytetarë. ”Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 6 raste në Fier, 5 raste në Durrës, Devoll, 3 raste në Shkodër, Mallakastër, 2 raste në Korçë, Elbasan, Pukë, Librazhd, Sarandë, Skrapar, 1 rast në Vlorë, Rrogozhinë, Gjirokastër, Dibër, Gramsh, Libohovë”.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 748 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 110,920 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet Covid po trajtohen 124 pacientë, 12 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika

Raste të reja ditore 53
Të shëruar në 24 orë 748
Të shtruar në spitale 124
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 1,535
Testime totale 640,206
Raste pozitive 131,238
Raste të shëruara 110,920
Raste Aktive 17,921
Humbje jete 2,397

Rastet aktive

Tiranë 14834
Fier 959
Durrës 272
Shkodër 472
Korçë 335
Gjirokastër 261
Vlorë 259
Elbasan 137
Kukës 115
Dibër 102
Berat 97
Lezhë 78

Leave A Reply

Your email address will not be published.